Angel Nitrava

Narodený: 22.5.2003

Dátum úmrtia: 17.3.2011

ANGEL Nitrava (doma sme ho volali ANGIE) sa narodil 22.5.2003 v Nitre. Keď sme postavili rodinný dom, rozhodovali sme sa akého psíka si zadovážime. Nakoniec sme sa rozhodli pre plemeno hovawart. ANGIE bol náš prvý hovawart, prvý pes. Za veľa mu vďačíme, veľa nás naučil a vďaka nemu sme sa začali tomuto plemenu viac venovať. Bol výborný spoločník, neskutočný dobráčisko, ale pritom oddaný ochranca svojej rodiny. Príroda ANGIEMU nenadelila toľko zdravia, koľko by si zaslúžil. Po úspešnej bonitácii a uchovnení sa približne v 2,5 roku jeho života začali zdravotné problémy - bol viac smutný, nemal tú iskru ako predtým, začal mať problémy so srsťou - všetko to boli prejavy zníženej funkcie štítnej žľazy (hypotyreózy). Po určení správnej diagnózy a nasadení liečby sa ANGIE znovu pekne zasrstil, stal sa veselým ako predtým. Nakoľko je hypotyreóza multifaktoriálne dedičné ochorenie s veľkým podielom dedičnosti, znamenalo to pre neho vyradenie z krycích psov. Boli sme z toho veľmi smutní, ale tešili sme sa, že ANGIE sa má dobre a je v pohode ako predtým.Toto všetko nás viedlo k tomu, že sme sa začali podrobnejšie zaoberať nielen krásou hovawarta, ale aj jeho zdravím a súvislosťami s príbuzenskou plemenitbou, líniovým chovom atď. Všetky svoje skúsenosti a vedomosti využívame v chove hovawartov a naším prvoradým cieľom je zdravý jedinec s povahou typickou pre hovawarta.

V novembri 2010 vstúpila ANGIEMU nečakane do života zákerná choroba (rakovina lymfatických uzlín), ktorej 17.3.2011 podľahol a navždy nás opustil. Stále ostane v našich srdciach a spomienkach.

Za všetko Ti, ANGIE, ďakujeme a sme radi, že si svoj pomerne krátky život prežil u nás. Bol si výborným spoločníkom a kamarátom v každej situácii.

facebook