O nás

o nas

Chovu hovawarta sa venujeme od roku 2003. Sme členmi Slovenského hovawart klubu od r. 2003. K tomuto výnimočnému plemenu, ktoré spája krásu, silu a inteligenciu v jednom, sme sa dostali začiatkom roka 2003, keď sme k našemu novopostavenému rodinnému domu hľadali psa vhodného plemena pre nás. Predtým sme si boli plemeno pozrieť u chovateľky p. Tomčíkovej , ktorá nám svoje psy - dve fenky - predstavila a zoznámila nás s týmto plemenom. Tiež nám vysvetlila, prečo si zaobstarať šteniatko s PP... po tejto návšteve bolo rozhodnuté, že hovawart je to správne plemeno pre nás a naše aktivity. V lete 2003 sme si kúpili nášho prvého hovawarta - plavého psa - ANGEL Nitrava. Pôvodne sme si ho kúpili len na dvor pre svoje potešenie. Absolvovali sme s ním naše prvé výstavy, prežívali spolu prvé úspechy, veľa nás naučil.

Členstvo v Slovenskom hovawart klube a stretnutie s tými správnymi ľuďmi nás ovplyvnilo do takej miery, že sme sa začali venovať chovu tohto plemena. V roku 2005 k ANGELOVI pribudla veľmi úspešná fenka BLEYS Folcrum, ktorá sa stala zakladateľkou našeho chovu. Neskôr sme si nechali dcéru Bleys - BINU Aldeon z druhého vrhu. Dnes máme 3 fenky - DJAMILA Aldeon (dcéra BLEYS), CHARLOTTE Aldeon (dcéra DJAMILY) a NAIA Aldeon (dcéra DJAMILY). S našimi psami absolvujeme množstvo výstav, akcií Slovenského hovawart klubu (výcvikové tábory, zvody, bonitácie, výstavy...), v širšom rozsahu sa zaujímame o toto plemeno a jeho vývoj. Toto všetko ovplyvňuje naše chovateľské ciele, ktorým je hlavne zdravý a povahovo vyrovnaný pes, tiež exteriérovo pekný jedinec.

Poteší nás nezáväzná osobná návšteva záujemcov o šteniatko z našej chovateľskej stanice, ktorá môže byť kedykoľvek, najlepšie po telefonickom dohovore (tel. čisla uvedené v Kontaktoch). Môžete u nás vidieť podmienky a čisté prostredie, v ktorom naše psi žijú a v ktorom odchovávame naše šteniatka (10 árový pozemok, dom). Osobne sme toho názoru, že lepšie je raz vidieť ako 100x počuť alebo vidieť len na internetovej stránke .

Radi Vás oboznámime s plemenom, zoznámime Vás s našimi hovawartkami, uvidíte aké sú povahovo, radi zodpovieme na všetky Vaše otázky a potom si môžete posúdiť či je plemeno hovawart pre Vás vhodné alebo nie. Návšteva narodených šteniatok je možná až po 4. týždni ich veku. Odber šteniatok možný v 8. týždni.

Kompletný chovateľský servis samozrejmosťou, pomôžeme a poradíme s výchovou, výcvikom, výživou. Naše šteniatka majú celodennú starostlivosť a sú výborne socializované, nebojácne, zvedavé, priateľské. Správna socializácia šteniatok je pre nás prvoradá a kladieme na ňu veľký dôraz. Správnou socializáciou chovatelˇpozitívne ovplyvňuje povahu šteniatka v ďalšom jeho vývoji. Je to základ na vybudovanie dobrého vzťahu k budúcemu majiteľovi, iným ľudom, deťom, zvieratám. Zanedbaná socializácia v rannom období šteniatka sa už ťažko dobieha (napr. ak sú šteniatka odchovávané v prostredí, kde majú malý, alebo žiadny kontakt s chovateľom, resp. s inými ľudmi a vychováva ich len matka-suka), potom si už veľmi ťažko v neskoršom veku tento kontakt a dobrý vzťah s človekom vybudujú, vyrastú z nich povahovo nevyrovnané jedince, buď bojazlivé, alebo agresívne, neschopné komunikácie s človekom, majiteľom. Takéto šteniatka sú plaché, nedôverčivé, na rukách sú neisté a chcú sa čo najrýchlejšie vymaniť z rúk a zaliezť niekde do bezpečia, prípadne nejavia o Vašu návštevu záujem. Odstrašujúcim príkladom sú množitelia psov, kde sú známe prípady, keď sa chovajú psy a odchovávajú šteniatka v uzavretých priestoroch a kŕmia sa len 1x za deň, nemajú žiadny kontakt s ľudmi, šteniatka sa predávajú v 4.-6. týždni, odtrhnuté od svojej matky, ktorá ich ešte nestihla ničomu priučiť, odtrhnuté od svojich súrodencov, s ktorými sa nestihli pohrať. Keď sa im odoprú aj tieto prirodzené činnosti, aj tým sa narušuje ich harmonický psychický vývoj. Vzájomná hra medzí šteniatkami je tiež forma socializácie, kedy sa navzájom spoznávajú a učia sa rešpektovať jeden druhého.

facebook